טיפול שורש בשן פגועה

לצערנו ישנם מקרים לא מעטים בהם השן יכולה להינזק וכתוצאה מכך אנו יכולים לחוש כאבים ואי נעימות בשן. בין הסיבות הנפוצות לפגיעה בשן היא דלקת או זיהום במוך השן, אשר גורמים לכאבים עזים וישנו צורך בבדיקה לעומק של רופא שיניים לצורך הטיפול בבעיה.
טיפול שורש נעשה בדרך כלל תחת הרדמה מקומית אשר מונעת כאב מיותר במהלך הטיפול.
חשוב להבין, שעל מנת להבטיח טיפול איכותי ומקצועי יש לפנות  לרופא בעל ניסיון בתחום טיפולי השורש כדי להבטיח טיפול איכותי ומקצועי. במאמר זה נפרט על השאלה מה הוא בעצם טיפול שורש ואיך הוא מתבצע.

מהו טיפול שורש?

טיפול שורש אשר נקרא גם בלועזית Root Canal הוא טיפול אשר מתבצע עקב סיבות שונות של פגיעה בשן. טיפול זה נעשה על ידי רופא שיניים או על ידי רופא אשר עבר התמחות בתחום טיפולי שורש.

שיניים מוזנות ע"י כלי דם ועצבים הנכנסים אליה דרך קצה השורש, הם עוברים בכל שורש דרך תעלה עד שמגיעים לחלל מרכזי בתוך השן הנקרא  לשכת המוך.

גורמים המצריכים טיפול שורש:

 • עששת עמוקה וחלחול חיידקים למרחב הפנימי של השן
 • חבלה בשן ופגיעה בכלי הדם באזור כניסתם לשורש והתחלת נמק
 • דלקת חניכיים ש"מדביקה" את פנים השורש
 • סתימה עמוקה מאד שמהווה גירוי מתמיד לפנים השן עד שהדלקת שיצרה נהיית בלתי הפיכה והגוף כבר לא יכול להתמודד איתה

תהליך טיפול שורש

בשלב הראשון הרופא מבצע אבחון של הבעיה והערכת מצב. כחלק מאבחון מבצעים צילום שיניים, אוספים מידע על הכאבים מהמטופל עצמו וזאת על מנת לקבל תמונה מלאה על הבעיה ולקבוע מה הדרך המועדפת בה יש לבצע את הטיפול. לאחר כל הבדיקות הרלוונטיות , אם הוחלט לבצע טיפול שורש השלבים כדלקמן: בשלב הראשון מסלקים רקמות מודלקות או נגועות תוך ניקוי ושטיפה של התעלות. לאחר מכן מתבצע מילוי של התעלות בחומר ייחודי הנקרא גוטה פרקה ביחד עם צמנט שמטרתו לאטום את התעלה היטב ולמנוע כניסת וגדילת חיידקים בה. לאחר המילוי הרופא מבצע סתימה ומבנה שמטרתו להשלים את כותרת השן.

חשוב להדגיש שבטיפול שורש השן נשארת במקומה אחוזה בעצם כמות שהיא , הטיפול אך ורך מטפל בתעלות החלולות של כל שורש, רבים חושבים שטיפול שורש מערב עקירה של השן או משהו דומה, אז לא כך הדבר.

במקרים בהם קירות השן נותרו דקות, כותרת השן לא תוכל לעמוד בעומסי הסגירה בזמן האכילה, או שהשן השחירה, ניתן לבצע כתר על השן מהמבחר כתרים הקיימים בשוק כיום.

תהליך של טיפול שורש נמשך בדרך כלל כשעה בממוצע, וזאת בהתאם לסוג הטיפול ומספר השורשים שיש לשן . תהליך ההחלמה לאחר הטיפול הינו קצר יחסית ותלוי בדרך כלל במקרה הספציפי של המטופל.

טיפול שורש בשיניים - לאן לפנות ?

ללא ספק כאב שיניים הוא דבר אשר גורם לאי נעימות וסבל רב. כאב זה פוגע בתפקוד היום יומי וישנו צורך בטיפול על מנת למנוע נזקים עתידיים. במרפאת השיניים של ד"ר איתן אוראל מומחה לשיקום הפה בירושלים, ניתן לבצע בדיקה וטיפול שורש איכותי ע"י מומחה לטיפולי שורש מקצועי ואמין. לד"ר אוראל ניסיון רב בתחום טיפולי השיניים, ושיקום הפה. בנוסף מרפאת השיניים מציעה שירותים רבים נוספים כדוגמת: השתלת שיניים, שיניים תותבות, הלבנת שיניים ועוד.

חשוב להבין שאי טיפול בשן פגועה יכול לגרור נזקים רבים ויש לטפל בבעיה עוד בתחילתה. ניתן ליצור קשר עם המרפאה שלנו ולתאם פגישה על מנת לאפיין את סיבת הכאבים ואופן הטיפול
המומלץ ביותר.

 


טיפולי שורש לשיניים


שאלות נפוצות
על סמך הבדיקות, אופי ותדירות הכאב ניתן לקבוע האם חובה לפתוח את השן לט"ש או שניתן להימנע מט"ש.
ככלל עדיף להימנע מט"ש ולבצע שחזור עמוק, בתקווה שהגוף יתגבר על הדלקת והשן תתפקד כרגיל, ט"ש הינו הידרדרות נוספת במצב השן ולרוב נרצה לדחות טיפול זה לעתיד, מהסיבה שגם טיפולי שרש אינם לכל החיים וייתכן שייכשלו.
האם ט"ש כואב?במהלך טיפול השרש אין כאב שכן האזור תחת הרדמה מקומית, לאחר התפוגגות ההרדמה תתכן רגישות למשך יומיים, במקרים חריגים ונדירים ישנם כאבים הנמשכים מספר ימים .
במקרים של סדק בשן השן הינה לעקירה ויפה שעה אחת קודם.
  שם מלא

  דואר אלקטרוני

  טלפון

  הודעה