שחיקת שיניים

שחיקת שיניים הינה ההרגל האורלי הנפוץ ביותר, למרות שרוב אוכלוסייה חורקת שיניים, הרי שרק 8% מוגדרים כשוחקים משמעותיים וזקוקים להתערבות טיפולית. אתם קמים בבוקר עם כאבים במפרקי הלסת? או ששמתם לב ששיניכם שחוקות וקצרות יותר מבעבר? אתם נמנים על אוכלוסיית חורקי השיניים המשמעותיים.

כ 60%  מהמבוגרים  חורקים/מהדקים שיניים ואצל 10% מהם התופעה חמורה וגורמת לנזקים. התופעה אם כן נפוצה מאד אך מעטים מהסובלים ממנה בכלל יודעים על כך שכן אין הדבר מפריע בשינה רק בני-זוג הישנים קרוב יכולים לשמוע את חריקות השיניים. בבדיקה אצל ד"ר אוראל ניתן לאבחן מקרי שחיקה או הידוק, מבוצעים בדיקות לפרקי הלסת, רקמות הפה והשיניים לסימני שחיקה כמו גם שאלות מנחות לגבי כאבי ראש בעת היקיצה,כאבי שרירים ומפרקים, הדבר חשוב על מנת למנוע נזק מתמשך. 


טיפולי שחיקת שיניים


שאלות נפוצות
הגורמים המדויקים לחריקת השיניים אינם ידועים אבל בהחלט נראה שקצת גנטיקה והרבה מתח ולחץ קשורים בתופעה, בנוסף מחקרים הראו קשר בין צריכת אלכוהול ,עישון וקפה שמגבירים את השחיקה, נטילת תרופות נוגדות דיכאון גם כן גורמות לתופעות לוואי של חריקת שיניים. חריקת שיניים הינה תופעה החורגת מפעילות נורמלית של מערכת הלעיסה היא קוראת גם ביום אבל בעיקר בלילה באופן טבעי השרירים הסוגרים של הפה חזקים יותר מאלו שפותחים אותה , הלחצים הנמדדים בעת שחיקת שיניים גבוהים פי 5 ממצב רגיל. לעיסת מזון כיום אינו גורמת לשחיקה בניגוד לעבר שבו המזון לא היה מעובד וגרם לשחיקה רבה של המשנן. ישנם מקרים שגם ללא "חריקת" שיניים מגיעים למצב של שיניים שחוקות בניהם חולי בולמיה המקיאים הרבה או הסובלים מרפלוקס, בעקבות כך עולה רמת החומציות בפה ומאכלת את שכבת השן החיצונית, האמייל.
כיום גם אוכלוסיות הגרות באזורי מדבר שם אחוז חלקיקי החול באוויר גבוהה ונלעס עם המזון סובלות מרמות שחיקה גבוהות .
כאשר חריקת השיניים מתבצעת בלילה היא מוגדרת כהפרעת שינה, התופעה מאופיינת בתנועות הלוך וחזור של הלסת התחתונה כנגד העליונה ויכולה לגרום נזקים ושברים למשנן הקיים ולשחזורים הקיימים בו, כמו כן לגרום לכאבי ראש ולסתות בעת יקיצה. כאשר התופעה מתרחשת במשך היום היא מתבטאת יותר בהידוק השיניים.
מטופלים רבים שואלים לגבי ילדיהם אשר משמיעים קולות חריקה "נוראיים" בעת השינה, אז אפשר להירגע, שכיחות התופעה גבוהה מאד אצל ילדים משתי סיבות אנטומיות שמשתנות בעת התפתחותם, האחד, מבנה מפרק לסת ששטוח יותר בילדים והשני, צורת סידור השיניים, עם גדילתם לרוב התופעה חולפת מעצמה.
סד לילה בין אם הוא רך או קשה נעשה בהתאמה מושלמת לקשת השיניים שלך.
מטרת הסד לספוג את הכוחות האדירים המופעלים בעת חריקה בשינה. הסד לא מפסיק את פעולת השחיקה, שהינה בשליטת מערכת העצבים המרכזית, אלא פשוט מגן על השיניים ומפרקי הלסת.
    שם מלא

    דואר אלקטרוני

    טלפון

    הודעה