טיפול שיניים בהריון

מזל טוב! את בהריון!
בתקופה זו שבו עובר גופך שינויים רבים בהשפעת הורמונים גם הפה מושפע מכך. נשים רבות מתלוננות בתקופה זו על דימומים מהחניכיים, רגישות בחניכיים והרגשה שהשיניים מתפוררות, אך מנגד, רבות מהן נמנעות מלגשת לטיפול שיניים ובכך עושות לעצמן עוול, דווקא בתקופה זו, בגלל פגיעות היתר של השיניים והחניכיים, יש להקפיד להיבדק אצל רופא השיניים.

גורמי סיכון בטיפול שיניים לנשים בהריון?


1-רמת הורמונים גבוהה בגוף גורמת בין היתר לתגובה דלקתית מוגברת של הגוף לרובד הדנטלי המצוי בצמוד לחניכיים, כתוצאה מכך החניכיים נפוחות יותר ומדממות. דלקת חניכיים ורמת חיידקים גבוהה היא אחד מגורמי הסיכון ללידה מוקדמת וע"פ המחקרים מגדילה את הסיכויים פי 5 לעומת אישה עם פה בריא.
2- בחילות והקאות משרות סביבה חומצית בפה, בסביבה חומצית ישנו איכול של השכבה החיצונית בשיניים והתחלת "חורים" בשיניים שרק ילכו ויעמיקו עם הזמן
3- אכילה לא מסודרת ונישנושים רבים מספקים מצע מצויין לחיידקים אשר בהתפתחותם מגבירים את רמת החומציות בפה, שוב התמוססות נקודתית בשן מתחילה "חור" שרק הולך וגדל
4- להוסיף על הגורמים 1-3 את עניין העייפות והרדמות ללא צחצוח שיניים, והרי לכם מתכון מנצח לעששת!שאלות נפוצות
הדעה בדבר בריחת סידן מהשיניים לטובת גדילת העובר אינה נכונה, הסידן קשור בשן בצורה גבישית שאינה זמינה לגוף, בניגוד לזה הנמצא בעצמות האם. מה שכן נכון זו העובדה שהשיניים פגיעות יותר בגלל גורמי הסיכון שפורטו ועל כן חשיבות יתירה לביקורות אצל הרופא וטיפול במקרה הצורך
הטרימסטר הראשון הינו שלב רגיש בהתפתחות העובר ולכן מומלץ בתקופה זו לבצע רק סילוק אבנית או עזרות ראשונות בהמשך אין מניעה ואף מומלץ לבצע טיפולים רגילים של סילוק אבנית, סתימות טיפולי שורש ואף עקירות על מנת שלא להחמיר את המצב, כמובן שאין מניעה כלל לבצע הרדמה מקומית בעת הריון. טיפולים גדולים ומורכבים מומלץ שלא לבצע בזמן הריון.
צילומי רנטגן, בעיקר אם נעשים בשיטה הדיגיטלית וכמובן עם סינר עופרת, מדגימים רמת קרינה זניחה ומקבילה לזו המתקבלת בעת חשיפה לשמש למשך מספר דקות ולכן אין בעיה לבצע צילומי רנטגן בעת הריון, יחד עם זאת מקובל בטרימסטר הראשון להימנע מצילומים.
מהלך ההריון נבטי השיניים של העובר מתפתחים , שימוש באנטיביוטיקה מסוג טטרה-ציקלין יכול לגרום לצביעה חומה של נבטי השיניים ולכן יש להימנע מנטילת אנטיביוטיקה מסוג זה במהלך ההריון וגם במשך ההנקה.
• דבר ראשון כפי שכבר מובן מכל האמור לעיל תקופת ההריון מציבה אתגרים לא מעטים גם בחלל הפה ולכן דווקא בתקופה זו יש להקפיד שבעתיים ולהגיע לבדיקות וטיפולים במידת הצורך.
• יש להקפיד על צחצוח ביום ובלילה, שניהם חשובים! אין אחד שחשוב יותר.צחצוח לפני השינה מסיר את כל שאריות המזון וחיידקים שנצטברו במשך היום ושהתחילו כבר ל"תסוס צחצוח בוקר מסיר את כל החיידקים שפיספסתם ערב קודם אשר בהעדר שטיפה ותנועה של הרוק במהלך השינה התיישבו "תססו" כל הלילה והביאו לרמות חומציות גבוהות.
• הקפידו למרות הקושי, להעביר חוט דנטלי פעם ביום ולבקר אצל השיננית לפחות פעמיים במהלך ההריון, החניכיים רגישות יותר ועדינות בשל השינויים ההורמונים וזקוקות לחיזוק ועזרה בשליטה בדלקת .
• לאחר הקאות , אין לצחצח את השיניים שכן בשל רמת החומציות הגבוהה המבנה הגבישי בשיניים חלש יותר וניתן להסרה בקלות , יש לשטוף טוב את הפה במים ולאחר מכן לבצע שטיפת פה המכילה פלואוריד
• חשוב להדגיש, הזנחת בריאות הפה בזמן ההריון אינה מסתכמת רק ב-9 חודשים! לאחר הולדת התינוק ישנם חודשים קשים עוד יותר שבהם בוודאות האם מתעדפת את בריאות התינוק ושלוותו
יליד אנגליה. סיים את לימודי רפואת השיניים בשנת 1970. בשנת 1972 עלה לארץ והקים את מרפאת השיניים במרכז הרפואי ברמת אשכול, ירושלים. בעל 40 שנה (ויותר!) של ניסיון ושם מקצועי בתחום רפואת שיניים. חבר בהסתדרות לרפואת שיניים. מרבה להשתתף בכנסים מקצועיים, וממשיך כל העת להתעדכן בתחומו.